Legalność pochodzenia samochodu

Kupując samochód używany warto sprawdzić czy nie był on kradziony. Jeżeli kupimy kradziony samochód będziemy mieli sporo problemów. Policja zatrzymuje samochód i dowód rejestracyjny, a my przed sądem będziemy musieli udowodnić, że nieświadomie kupiliśmy kradziony samochód, w przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o paserstwo. Wg prawa kupujący ma obowiązek sprawdzić legalność pojazdu. Jeżeli sąd uzna, że faktycznie nieświadomie kupiliśmy kradziony samochód, w dodatku posiadamy go dłużej niż trzy lata, możemy odzyskać auto, ale tylko w przypadku, jeżeli nie zgłosi się po niego prawowity właściciel. W przypadku, gdy prawowity właściciel będzie chciał odzyskać swój samochód, musimy go zwrócić. Zanim zaczniemy sprawdzać legalność pojazdu poniższych wskazówek powinniśmy sami zacząć od porównania numeru nadwozia oraz dokładnie obejrzeć dowód rejestracyjny. Sprzedający powinien również posiadać drugi komplet oryginalnych kluczyków i kartę pojazdu. Karta pojazdu obowiązuje od 1 lipca 1999r. Po tym terminie każdy samochód, który jest rejestrowany pierwszy raz w Polsce musi posiadać Kartę Pojazdu. Jeśli sprzedający jej nie posiada, może to oznaczać, że pojazd jest kradziony. Karta pojazdu nie jest dokumentem wymaganym w ruchu drogowym, nie trzeba go wozić przy sobie, wręcz przeciwnie, powinna być przechowywana w domu w bezpiecznym miejscu.

Legalność pojazdu możemy sprawdzić na kilka sposobów:

salon samochodowy

Udając się na Komisariat Policji. Policja na podstawie numeru nadwozia (VIN) sprawdzi czy auto o tym numerze nie jest poszukiwane, utracone lub czy pojazd nie jest zabezpieczony przez policję. Policja sprawdzając swoją bazę danych udziela informacji podając datę, godzinę oraz minutę sprawdzenia. Oznacza to, że w momencie sprawdzenia pojazd nie figuruje jako skradziony lub utracony, ale może pojawić się za jakiś czas, a nawet kilka minut po sprawdzeniu. Jak to możliwe? Oto przykład: Właściciel pojazdu parkuje samochód na niestrzeżonym parkingu, wyjeżdża na wczasy. Dzień później złodziej kradnie samochód, i próbuje nam go sprzedać. Sprawdzamy pojazd na Policji i uzyskujemy informacje, że pojazd nie figuruje jako skradziony. Kilka dni później wraca właściciel, zgłasza kradzież na Policji – pojazd trafia do policyjnej bazy danych. Niestety, bez specjalistycznej ekspertyzy nie będziemy mieli 100% pewności że samochód nie jest kradziony. W przypadku, gdy sprzedający nie zgodzi się na wizytę w Komisariacie Policji, wówczas możemy podejrzewać, że samochód pochodzi z nielegalnego źródła.

W internecie możemy znaleźć kilka baz skradzionych pojazdów, jedną z nich jest Europejska baza pojazdów kradzionych https://www.stolencars.eu/pl. Wpisując nr VIN możemy sprawdzić, czy pojazd znajduje się na liście skradzionych pojazdów. Jeżeli nam skradziono pojazd, to możemy go dopisać do listy skradzionych pojazdów.
Są również firmy, które za opłatą sprawdzają pochodzenie pojazdu . Płatne jest również uzyskanie informacji o pojeździe w Europejskim Rejestrze Pojazdów, koszt sprawdzenie powyżej 200zł.

Darmowa historia pojazdu

CEPIK historia pojazdu Za darmo możemy sprawdzić pojazd i jego historię na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Po podaniu: numeru rejestracyjnego, nr VIN, oraz daty pierwszej rejestracji generowany jest raport o pojeździe: . W wygenerowanym raporcie znajdują się następujące dane:
- marka pojazdu, model;
- rodzaj pojazdu,
- pojemność silnika, rodzaj paliwa;
- rok produkcji;
- nr identyfikacyjny VIN;
- Polisa OC (czy jest jest aktualna, czy nie);
- Badanie techniczne (czy jest aktualne, czy nie);
- Ostatni zarejestrowany stan licznika;
- Status rejestracji (czy pojazd jest zarejestrowany, czy nie).
salon samochodowy - Jeżeli pojazd jest w ewidencji skradzionych - wyświetla się to na czerwono.

Poniżej mamy otwartą zakładkę "Informacje" oraz zakładkę "Oś czasu".
W otwartej zakładce wyświetlają się Dane techniczne i dokumenty:
Pojemność silnika: podana w  cm3;
Moc silnika: podana kW;
Paliwo: olej napędowy;
Emisja CO2: podana w g/km;
salon samochodowy Liczba miejsc ogółem: np. 5;
Liczba miejsc siedzących:np. 5;
Masa własna pojazdu: np. 1310 kg;
Maks. masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem: np. 1350 kg;
Maks. masa całkowita ciągniętej przyczepy bez hamulca: np. 650 kg;
Dopuszczalna masa całkowita:np. 1890 kg;
Liczba osi: np. 2 ;

W dokumentach znajdziemy takie informacje jak:
Data wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego;
Data wydania karty pojazdu;
Świadectwo homologacji (informacje). salon samochodowy

Zakładka "Oś czasu"
Tutaj mamy oś czasu historii pojazdu zaczynającej się od roku produkcji. Następnie mamy datę pierwszej rejestracji, informacje o pierwszym właścicielu. Kolejne to informacje o wykonywanych badaniach technicznych i kolejnych zmianach właściciela. Przy zmianie właściciela pojawiają się informacje o właścicielu. Przy badaniach technicznych od 2014r. podawany jest również przebieg przy którym było wykonywane badanie techniczne. Jeżeli pojazd został skradziony to na osi czasu pojawia się data zgłoszenia kradzieży.

Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl można zobaczyć przykładowy raport.
Na tej stronie mamy możliwość wygenerowania raportu do pliku PDF (wszystkie informacje wyświetlone na stronie zawarte są w jednym pliku).