Skrzynie biegów

Skrzynie biegów

skrzynia biegów

Skrzynia biegów to mechanizm, który zmianę przełożenia aby efektywnie przekazać moc wytworzoną przez silnik do napędu pojazdu lub maszyny roboczej. Przełożeniem nazywa się stosunek prędkości obrotowej na wale wyjściowym, do prędkości obrotowej na wale wejściowym. Zmiana przełożenia jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynia biegów łączona jest z silnikiem za pomocą sprzęgła. Biegiem w skrzyni biegów nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.
W pojazdach stosuje się kilka rodzajów skrzyń biegów:

Manualne skrzynie biegów

manualna skrzynia biegów

Są to popularne skrzynie biegów z ręczną dźwignią zmiany przełożenia (biegu). Zmianę przełożeń realizuje się poprzez zazębienie odpowiednich kół zębatych. Odpowiednie przełożenie, a zatem i drogę przepływu mocy w przekładni, wybiera się poprzez system synchronizowanych sprzęgieł, sterowany drążkiem zmiany biegów.

Automatyczne skrzynie biegów

manualna skrzynia biegów

To skrzynie biegów w których zmiana przełożenia następuje w sposób automatyczny po wybraniu przez kierowcę biegu D lub R. Skrzynia automatyczna pozwala na bardzo płynną jazdę, optymalizując przełożenie w stosunku do obrotów silnika.